Wdrożenia IT – Na czas z uśmiechem
Wdrożenia IT – Na czas z uśmiechem
antywirus

Avast Free i Eset Antyvirus razem? – jeden odinstaluj

Gdy zastanawiasz się czy zainstalować jednocześnie dwa antywirusy, to niestety nie jest to dobre wyjście. Takie rozwiązanie  może przynieść więcej szkód niż pożytku.

W celu zabezpieczenia komputera przed złośliwym oprogramowaniem trzeba zainstalować na nim program antywirusowy, to już wiedzą prawie wszyscy, lecz dwa? To jednak częste pytanie użytkowników.

Co za dużo, to jednak bardzo niezdrowo

Większość współczesnych programów antywirusowych działa w trybie rzeczywistym, a więc przez cały czas skanuje zawartość komputera i wszelkie pliki, które się na nim instalują. Gdy robi to jeden program, nie ma żadnego problemu. Jeśli jednak użytkownik ma dwa lub więcej antywirusów, to może się spodziewać poważnych niedogodności.

Bardzo często dochodzi do rozregulowania pracy systemu operacyjnego i całego komputera. Antywirusy są programami  wymagającymi pod względem zasobów, szczególnie pamięci RAM. Może się więc nawet zdarzyć, że po uruchomieniu dwóch antywirusów komputer po prostu się zawiesi lub będzie pracować tak wolno, że zwyczajnie nie da się z niego korzystać.

Antywirus sam staje się wirusem

Bardzo często dwa antywirusy wzajemnie się zwalczają, traktując się jako zagrożenie wirusowe. Jeden program próbuje więc zdestabilizować drugi, w efekcie czego żaden z nich nie pracuje w sposób optymalny. Korzystają na tym wirusy, trojany i inne zagrożenia, które mogą „po cichu” przedrzeć się przez ustawione zapory i zainfekować komputer.

Klasycznym problemem użytkowników korzystających z dwóch antywirusów jednocześnie jest zalew fałszywych komunikatów o wykryciu zagrożenia. Dochodzi do tego, ponieważ oba programy wzajemnie odbierają się jako wirusy. Jest to absurdalna sytuacja, mająca bezpośredni wpływ na obniżenie bezpieczeństwa komputera.

Należy zweryfikować jaki jest aktualny stan zabezpieczenia antywirusowego.

Czy zainstalowane oprogramowanie antywirusowe  posiada ważną licencję i czy jest aktualne.

Ważne jest sprawdzenie, aby na komputerze nie były zainstalowane jednocześnie dwa programy antywirusowe np. Avast Free i Eset Antyvirus. Jeśli tak jeden należy odinstalować.

Zdecyduj się na jeden program

To najlepsze, co możesz zrobić. Naprawdę korzystanie z dwóch programów antywirusowych jednocześnie nie ma żadnego sensu. Oznacza to same kłopoty: wolną pracę komputera, zrywanie połączenia internetowego, fałszywe komunikaty o wykryciu zagrożenia oraz niską skuteczność programów w wychwytywaniu złośliwego oprogramowania.

Dodatkowo dwa antywirusy pracujące jednocześnie mogą wyłączać inne aplikacje, blokować uruchamianie się programów czy nawet uniemożliwić korzystanie z Internetu. To chyba dostateczny argument, aby zrezygnować z tego nietrafionego pomysłu.