Wdrożenia IT – Na czas z uśmiechem
Wdrożenia IT – Na czas z uśmiechem
Mit przedsiębiorczości

Mit przedsiębiorczości cz.9 pytania początkowe

Aby zacząć pracować nad swoją firmą, a nie w niej, Zadaj sobie następujące pytania:

  • Jak mogę wprawiać firmę w ruch, nie pracując w niej?
  • Jak mogę skłonić moich ludzi do pracy, nie pilnując ich cały czas?
  • Jak mogę usystematyzować moją firmę tak, by dało się ją replikować pięć tysięcy razy i żeby ostatnia kopia działała tak sprawnie, jak prototyp?
  • Jak mogę być właścicielem, ale nie niewolnikiem swojej firmy?
  • Jak mogę spędzać czas, wykonując pracę, którą lubię, a nie tę, którą jestem zmuszony się zajmować?

Kiedy przemyślisz te pytania, staniesz twarzą w twarz przed bardzo ważnym problemem: że nie znasz na nie odpowiedzi!

Na tym właśnie polega twój problem od samego początku!

Ale teraz to powinno się zmienić. Ponieważ teraz wiesz, że nie wiesz. Dopiero teraz jesteś gotów stawić temu problemowi czoła.

Problemem nie jest i nigdy nie była twoja firma jako taka.

Problem jest w tobie!

Problem zawsze tkwił i zawsze będzie tkwić w tobie. Będzie tak, dopóki czegoś z tym nie zrobisz.

Zanim nie zmienisz swojego spojrzenia na to, czym jest firma i jak ona funkcjonuje.

Zanim nie zaczniesz myśleć o swojej firmie w całkiem nowy sposób.

Zanim nie zaakceptujesz niezaprzeczalnego faktu, że w firmie, nawet bardzo małej (takiej jak twoja), jest miejsce zarówno na sztukę, jak i na naukę.

I jeśli chcesz stworzyć poważną i dobrze prosperującą firmę, podobnie jak przy tworzeniu dzieła sztuki lub nauki, będą ci potrzebne konkretne informacje.

Co ważniejsze, w budowaniu dużej firmy będzie ci potrzebny proces przekładania doświadczenia nabytego w praktyce na metodę prowadzenia firmy. Doświadczenie nabyte w praktyce naprowadzi cię na ważne informacje, a następnie wskaże ci sposób stosowania tych informacji w firmie tak, by stała się ona bardziej produktywna.

Rezultatem informacji i doświadczenia jest więc metoda.

Metoda, czyli systematyczne podejście do uczenia się tego, co musisz umieć, by wspinać się na kolejne szczeble przysłowiowej drabiny.

Metoda, czyli sprawdzony sposób docierania na szczyt, wypraktykowany przez tysiące małych firm, takich jak twoja.

„Prototyp franczyzy” to inaczej firma rozumiana jako produkt. To sposób myślenia o firmie jak o jednej całości, która jest czymś innym niż ty Jest miejscem, o którym myślisz inaczej niż o sobie samym, miejscem, w którym pracujesz inaczej i miejscem, które inaczej odczuwasz.

To coś niezależnego od ciebie i od tego, czy robisz to wszystko sam. Twoją firmę  możesz zaprojektować i powielać tak, jak każdy inny produkt. Możesz stworzyć formułę przewidywalnego działania tak, żeby każdy chciał kupować twoje produkty i wracał po nie za każdym razem, ponieważ twoja firma zawsze zaspokajałaby potrzeby klientów w przewidywalny sposób. I wtedy klienci wracaliby po więcej. A twoja praca to projektowanie, dopóki firma nie będzie funkcjonować perfekcyjnie. I przy tym wszystkim nie będziesz musiał tu być przez cały czas.

cdn